1) Varför utdelar fonden vistelsestipendier?
Fondens vistelsestipendier gäller för ett uppehälle under en bestämd tid i det andra landet.
Vistelsen skall ha ett tydligt bilateralt syfte. Den skall användas till att knyta kontakter eller till att få ökad kunskap om det andra landet.
Vistelsen skall primärt vara en del av en större aktivitet, det vill säga att de kontakter/den kunskap som besöket medför skall användas för ett särskilt ändamål som ligger i fondens intresse. Det skall således finnas någon form av plan för hur vistelsen skall följas upp/användas när man återkommer till sitt hemland.
Ansökan som gäller genomförande av eller deltagande i projekt/aktiviteter som är primärt nordiska eller europeiska och som inte har en tydlig svensk-finländsk profil, behandlas inte av fonden.
2) Vem kan söka?
Vistelsestipendier kan sökas av enskilda personer eller grupper.
Som regel beviljas inte stöd till ansökningar från kommuner, landsting eller statliga organ.
För att beviljas ett vistelsestipendium förutsätts en välmotiverad plan över t ex studiebesök, forskningsverksamhet eller projekt som har med kulturutbyte att göra.
Vid ansökan som gäller en grupp skall en person utses till kontaktperson. Kontaktpersonen är ansvarig för redovisningen av stipendiet.
3) Vad kan man söka till?
Vistelsestipendiet skall i första hand användas för att
· genomföra förstudier, forskning, kartläggningar, reportage, intervjuer
· besöka organisationer, institutioner, myndigheter
· delta i seminarier, konferenser etc
För genomförandet av konserter, utställningar, seminarier etc hänvisas till fondens aktivitetsbidrag.
Vistelsestipendier beviljas i första hand till aktiviteter vars syfte är att
· förmedla och utveckla ländernas kulturliv
· öka intresset för det finska språket i Sverige och det svenska språket i Finland
· öka kunskapen om ländernas gemensamma historia och deras efterföljande samhällsutveckling
· belysa framtida utmaningar och möjligheter för ländernas näringsliv, samhällsutveckling och kultur
4) Till vad kan man inte söka?
Som nämns inledningsvis skall vistelsen ha ett tydligt bilateralt syfte. Om det inte förekommer avslås ansökan. Vidare beviljas inte stipendier till vistelser som redan har påbörjats/genomförts innan fonden hunnit fatta sitt beslut.
I övrigt beviljar fonden i regel inte vistelsestipendier till:
· studier på grundskole-/gymnasie-/högskolenivå för vilka allmänna studiemedel är tillgängliga
· utbytesstudier, praktik och elevutbyten
· deltagande i sportevenemang
5) Hur många dygn kan man söka?
Vistelsestipendiet gäller för högst 14 dygn i det andra landet.
(I genomsnitt har fonden beviljat fyra dygn)
6) När och hur kan man söka?
För 2011 återstår ett ansökningstillfälle och det är senast den 1 oktober.
Ansökan skall gälla en aktivitet som påbörjas och genomförs under år 2012.
Webbansökan öppnar ca fyra veckor innan sista ansökningsdatum.
7) Vad skall särskilt bifogas ansökan?
OBS! Sökanden bosatta i Finland kan inte bifoga bilagor. Nedanstående information skall framgå i själva ansökan.
En plan som beskriver hur kontakterna/kunskapen kommer att användas efter vistelsen skall bifogas.
Om vistelsen gäller studiebesök skall någon form av dokumentation bifogas som bekräftar att motparten tar emot besöket.
Om det inte är möjligt att medsända dokumentation gällande intervjuer, reportageresor etc, så skall en plan biläggas över vilka personer som är tilltänkta att intervjuas eller hur det är tänkt att reportageresan skall läggas upp.
Vid deltagande i seminarier, konferenser eller liknande evenemang skall ett preliminärt program bifogas.
Om det gäller en vistelse på olika besöksorter skall en detaljerad resplan bifogas.
En CV ska biläggas ansökan då den sökande är en enskild person. Även projektansvariga bör bifoga en egen CV.
Om det är en förening, organisation, institution eller motsvarande som söker skall en kort presentation av den sökande bifogas (hur länge har man funnits, vad är den huvudsakliga verksamheten, exempel på andra projekt som har genomförts etc).
Finland
KRITERIER ANGÅENDE STÖD FÖR SVENSKLÄRARE/FINLAND
· nya sökanden prioriteras
· läraren skall motivera behovet av vistelsestipendiet
· läraren skall motivera hur vistelsen gynnar undervisningen
8) När får man svar?
För ansökan om vistelsestipendium som är inlämnad senast den 1 oktober fattar styrelsen beslut om i november/december.
9) När ska stipendiet användas?
Stipendiet från fonden ska utnyttjas under det aktuella verksamhetsåret.